INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Teodor Wojciech Moszczeński h. Nałęcz  

 
 
1714 - 1783, przed 21 VI
Biogram został opublikowany w 1977 r. w XXII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Moszczeński Teodor Wojciech h. Nałęcz (1714–1783), poseł na sejmy, kasztelan inowrocławski. Był synem Franciszka Michała (zob.) i Cecylii Doroty z Jaraczewskich, bratem Andrzeja (zob.). Odziedziczył połowę dóbr żołędowskich w ziemi kujawskiej, m. in. folwarki Neklę, Jagodowo, Zdroje, a ponadto miał Sierniczek, Wymysłowo, Kuczewki, Kobelnicę, Ostrowo i Knieję. Brat Andrzej (po śmierci syna) odstąpił mu swoją część Żołędowszczyzny za 240 000 złp. W młodości M. przebywał we Francji, gdzie przez czas dłuższy związany był z dworem Stanisława Leszczyńskiego w Lunéville. Ukończył założoną tam przez byłego króla Akademię Rycerską, do której wstąpił jako jeden z pierwszych kadetów 17 VI 1737. Miał stopień wicebrygadiera, a potem brygadiera. Jego pobyt w Akademii trwał 7 lat i 5 miesięcy (przy zwykłym 3-letnim okresie studiów). Był też w gwardii Leszczyńskiego i należał do dworu jego żony Katarzyny Opalińskiej. Brał udział w jej pogrzebie w Nancy 21 III 1747, niosąc trumnę wraz z 5 innymi osobami. Potem wstąpił do muszkieterów gwardii Ludwika XV i uczestniczył w kampanii flandryjskiej pod dowództwem Maurycego Saskiego. Służył w stopniu pułkownika także u Lowendala w regimencie piechoty niemieckiej (na służbie króla Francji).

Dokładna data powrotu M-ego do kraju nie jest ustalona. Od r. 1751 sprawował funkcję generała adiutanta buławy polnej W. Ks. Lit. W r. 1752 był marszałkiem sejmiku w Radziejowie, na którym został wybrany posłem inowrocławskim na sejm zwycz. grodzieński z instrukcją zalecającą radzenie o sposobie dochodzenia sejmów i polepszenia stanu ekonomicznego kraju, od czego zależy regularna płaca w wojsku. Na sejmie tym bp krakowski Andrzej Stanisław Załuski rekomendował M-ego na stanowisko rezydenta w Rzymie, ale nie doszło to do skutku. Wg wykazu, sporządzonego dla gabinetu wersalskiego, dzielącego posłów tego sejmu na stronnictwo dworskie i patriotyczne profrancuskie, M. był zaliczony do patriotów. Został również wybrany na posła z woj. brzesko-kujawskiego na niedoszły sejm 1756 r. W zestawie posłów na ten sejm „Kurier Polski” wymienia M-ego już jako starostę brzesko-kujawskiego. W r. 1761 M. zabiegał o względy marszałka nadwornego kor. Jerzego Mniszcha. Popierał w tym celu elekcję przychylnych dworowi podkomorzych w woj. inowrocławskim i brzesko-kujawskim. Brak jednak dalszych śladów współpracy M-ego z dworem. W r. 1762 był pisarzem grodzkim brzesko-kujawskim. W r. 1764 na sejmiku przedkonwokacyjnym w Radziejowie M. podpisał akt uchwalonej wówczas konfederacji województw kujawskich i został wybrany sędzią kapturowym. Następnie posłował z woj. brzesko-kujawskiego na sejm elekcyjny i należał do delegacji, która zawiadomiła senat o wyborze marszałka. Dn. 6 IX t.r. wziął udział w elekcji Stanisława Augusta z woj. brzesko-kujawskim. W r. 1766 był posłem na sejm z pow. świeckiego w woj. pomorskim. Instrukcja sejmiku w Radziejowie zalecała wybranym tam posłom, aby na tym sejmie rekomendowali królowi zasługi starosty brzesko-kujawskiego. W konfederacjach radomskiej i barskiej M. nie brał udziału. Dn. 7 II 1772 otrzymał nominację na kasztelanię inowrocławską. W tym okresie ograniczał się głównie do spraw publicznych swego województwa, np. zagajał sejmiki elekcyjne podkomorskie w Radziejowie w r. 1772 i 1775. Dn. 16 VIII 1774 Stanisław August mianował go kawalerem Orderu Świętego Stanisława. Podczas sejmu 1780 r. M. został wyznaczony na sędziego sejmowego na II kadencję, rozpoczynającą się 1 VI 1781. Taką samą funkcję powierzył mu również sejm 1782 r. M. miał być sędzią sejmowym podczas kadencji V od 1 VI 1784, lecz nie przystąpił już do pełnienia tych obowiązków, gdyż zmarł w r. 1783, przed 21 VI.

M. ożeniony był z Józefą z Mierosławskich h. Rogala, córką Aleksandra, podkomorzego inowrocławskiego, z którą miał 3 dzieci: syna Aleksandra Ezechiela oraz 2 córki: szambelanową Mariannę Kiełczewską oraz Scholastykę, żonę 1. v. Ignacego Grabowskiego, kasztelanica elbląskiego, 2. v. Maksymiliana Moszczeńskiego z ukraińskiego odgałęzienia linii otorowskiej. Wdowa po M-m wyszła za mąż za Anastazego Moszczeńskiego z odnogi krakowskiej.

Syn Aleksander Ezechiel (ur. w r. 1759, zm. 26 VII 1846 w Wiatrowie) po ojcu wziął starostwo grodowe brzesko-kujawskie; należał do zwolenników Konstytucji 3 maja, którą zaprzysiągł w Gnieźnie. Walczył w czasie powstania kościuszkowskiego pod Kcynią, Łabiszynem i Bydgoszczą. W r. 1807 był organizatorem sił zbrojnych w pow. gnieźnieńskim. Do r. 1815 był sędzią pokoju w pow. wągrowieckim.

 

Uruski; Żychlinski, XIX; Łoza, Kawalerowie; – Boyé P., La Cour polonaise de Lunéville (1733–1766), Nancy 1926; Waliszewski K., Potoccy i Czartoryscy, Kr. 1887; – Diariusz sejmu… 1764 (elekcyjnego), W. 1764; Diariusz sejmu… 1766, W. 1766; Diariusze sejmowe z w. XVIII, III; Dzieje ziemi kujawskiej, W. 1888 V; Vol. leg., VII 105, 117, 136, VIII 583, IX 4; – „Gaz. Warsz.” 1783 nr 50 Suplement; „Kur. Pol.” 1756 nr 163; – B. Czart.: rkp. 672, 3847, 3849; B. PAN w Kr.: rkp. 8355; – Bibliogr. dotycząca Aleksandra Ezechiela Moszczeńskiego: W. Enc. Ilustr.; Żychliński, Kronika rodzin, s. 289–91; – Muszyńska-Zygmańska J., Wielkopolska w powstaniu kościuszkowskim, P. 1947; Tiburce H., Notice necrologique… sur dernier staroste de Bresc en Cujavie… mort a Wongrowitz… en juillet 1846, Paris 1846; – Księgi Referendarii Koronnej z drugiej połowy XVIII wieku, W. 1957 II; Vol. leg., IX 82; – „Gaz. W. Xięstwa Pozn.” 1846 nr 182; „Provinzial Blätter für das Grossherzogthum Posen” 1846 z. 8 s. 135–6; – Arch. Państw. w P.: Grodz. Pozn. 634 k. 347v.; – Biogram Aleksandra Ezechiela Moszczeńskiego oprac. przez Andrzeja Wędzkiego w Materiałach Red. PSB.

Hanna Dymnicka-Wołoszyńska

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.